Σε 175 δευτερόλεπτα έβαλε 3 γκολ και έσπασε ρεκόρ όλων των εποχών!

14222232_1255135754496643_3085465561439240876_nΜέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά η Εθνική μας ομάδα σκόραρε 3 γκολ στο Γιβραλτάρ και πέτυχε ένα αξεπέραστο ρεκόρ στην ιστορία της. Διαβάστε στο Gre-365.com για όλες τις φορές που η Εθνική σκόραρε 3 τέρματα μέσα σε ένα δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στο 44ο λεπτό του αγώνα με το Γιβραλτάρ η Εθνική ήταν στο 1-1 ωστόσο κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 4-1! Ανεπανάληπτο; Περίπου! Έχει ξαναγίνει η Εθνική να σκοράρει μέσα σε πολύ λίγο χρόνο 3 γκολ, αλλά σε 175 δευτερόλεπτα ποτέ ξανά στην ιστορία της, σπάζοντας έτσι το ρεκόρ της που ήταν τα 8 λεπτά από έναν αγώνα με τα Νησιά Φερόε το 1995!

Το μακρινό 1930, όταν η Εθνική έκανε τα πρώτα της δειλά βήματα είχε καταφέρει να κερδίσει με 6-1 τη Βουλγαρία στο πλαίσιο του Βαλκανικού Κυπέλλου, σε ένα αποτέλεσμα που είχε προκαλέσει μεγάλη αίσθηση τόσο στο εντός όσο και εκτός Ελλάδας. Μάλιστα, η Εθνική τότε είχε σκοράρει μέσα σε ένα δεκάλεπτο 3 γκολ με τον ίδιο παίκτη (Τσολίνας από το 50ο έως το 60ο λεπτό).

Από τότε, άλλες 6 φορές η Εθνική κατάφερε να σκοράρει μέσα σε ένα 10λεπτο 3 τέρματα, όλες τις φορές μάλιστα ούσα η γηπεδούχος της αναμέτρησης, με πιο πρόσφατη φορά το 2008 όταν είχε κερδίσει με 3-0 τη Μολδαβία και είχε σκοράρει τρις σε 9 λεπτά (ωστόσο είχε μεσολαβήσει ημίχρονο).

Το σίγουρο είναι ότι τα… 175 δευτερόλεπτα για 3 γκολ είναι απόλυτο ρεκόρ που πολύ δύσκολα πρόκειται να σπάσει στο μέλλον!

Δείτε αναλυτικά τον πίνακα με όλες τις φορές που η Εθνική σκόραρε μέσα σε ένα 10λεπτο 3 γκολ!